CİLT LEKELERİ VE LAZERLE LEKE SİLİNMESİ

CİLT LEKELERİ VE LAZERLE LEKE SİLİNMESİ

Cildin belirli bölgelerinde noktacıklar ya da aşırı koyulaşma, yani hiperpigmentasyon (hyperpigmentation) oluşmasının nedeni söz konusu bölgede cildin olağandan fazla melanin üretmesidir. Peki melanin nedir? Melanin göze, cilde ve saça rengini veren maddedir. Yani telaşlanacak bir şey yok! 

Evet, telaşlanacak bir şey yok ama kozmetik nedenlerle bu lekelerden kurtulmak isteyebilirsiniz. Clinic Ephesus hijyenik ortamında, uzman kadro ve profesyonel ekibiyle bu hizmeti de veriyor.

BELİRTİLER

Cilt lekeleri açık kahveden koyu kahveye kadar çeşitli koyuluklarda olabilir. Renk tonu başka nedenlere de bağıl olduğu gibi kişinin ten rengi ile doğrudan ilişkilidir. Lekeler deri ile aynı doku yapısına sahiptir ve dokunulduğunda acımaz. Cilt lekeleri çeşitli boyutlarda olabilir ve vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir ama daha çok güneş ışınlarına maruz kaldığı yerlerde belirir. 

Lekeler genelde görüldüğü bölgeler

 • Elin üst derisinde
 • Yüzde
 • Sırtta
 • Omuzlarda

Daha esmer cilde sahip kişilerde lekeler ciltten birkaç ton daha koyu olur ve genelde 6-12 ayda yok olabilir. Daha koyu renkteki lekelerin yok olması yıllar sürebilir, koyu renk lekeler mavimsi ya da gri renkte olabilir. Tüm bunlar doğal ten renginize bağlıdır. 

NEDEN LEKE OLUŞUR?

Birçok nedeni var bu oluşumların. 

GÜNEŞ ETKİSİ

Güneş  lekesi de tabir edilen bu etki, güneşlenme sonrasında ya da gündelik hayatta güneşe maruz kalma sonucunda ortaya çıkar. Elin üst derisi, kollar ve yüz en çok rastlanan güneş etkisi ile oluşmuş lekelerin bulunduğu bölgelerdir. 

HORMONAL DEĞİŞİMLER

Melazma, küçük cilt lekelerine neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Genelde kadınlarda, özellikle hamilelik sırasında ortaya çıkar. Amerikan Dermatoloji Akademisnin yaptığı araştırmalara göre hormonal değişimler melazmayı tetikleyebilir. https://www.medicalnewstoday.com/articles/324833.php

İLAÇLARIN YAN ETKİSİ

Bazı ilaçlar cilt pigmentasyonunu arttırabilir ve koyu lekelerin oluşmasına neden olabilir. Steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID grubu), tetrasiklinler ve psikotropik ilaçlardır. 

İLTİHAP

Ciltteki iltihap patlaması sonrasında koyu lekeler oluşabilir. Egzama, sedef hastalığı, ciltte yaralanma ve akne (sivilce) gibi çeşitli nedenlerden dolayı iltihap oluşabilir. 

YARA İYİLEŞMESİ 

Böcek ısırması, yanma ya da kesik iyileşmesi sonrasında koyu lekeler oluşabilir. Zamanla yok olur bu lekeler. 

TAHRİŞ 

Cilt ve saç için kullanılan kozmetik ürünler cildi tahriş edebilir ve koyu lekelerin oluşmasına neden olabilir. 

ŞEKER HASTALIĞI 

Şeker hastalığı da ciltte bölgesel olarak koyulaşmaya neden olabilir. Diyabet nedeniyle oluşan lekeler genelde yaşlılık nedeniyle oluşan lekelerle çok karıştırılır. 

CİLT LEKELERİNDEN NASIL KURTULURUM? 

Öncelikle kozmetik nedenler dışında lekelerin olmasının bir zararı yok. Çeşitli leke yok edici kremler var ama lazer ile cilt lekesi silmek kadar etkili ve hızlı değil. En iyi lekeden kurtulma yolu, leke oluşum nedeni, leke boyutu, lekenin bulunduğu yer ile ilişkili olarak değişir. Clinic Ephesus uzmanı ilk ziyaretinizde size en uygun uygulama ve süreç hakkında detaylı bilgi verecektir.

LAZER UYGULAMASI 

Farklı lazer türleri var, Cilt üzerindeki koyu lekeleri yok etmek için özel dalga boyuna sahip lazer kullanılır. Lazer ışını ciltteki melanin hedefleri kırar ve koyu lekeler parçalanmaya başlar. 

http://www.clinicephesus.com/bilgi-lazer-Ile-dOvme-sIlme-62.html Lazer ile Dövme Silme yazımızı okuduysanız, bu işlemin lazer ile dövme silmeye çok benzediğini fark etmişsinizdir. 

MİKRODERMABRAZYON 

Mikrodermabrazyon, uzmanın özel bir cihaz yardımıyla cildin dış katmanını aşındırıp çıkarmak için yaptığı işleme verilen ad. Bu uygulama lekelerin azalmasına yardımcı olabilecek kollajen yapılanmasına teşvik eder. 

KİMYASAL PEELING 

Bu uygulama, ciltte sorunlu bölgelere kimyasal solüsyon uygulanarak, deri soyulmasını, ardından da yeni deri oluşumunu sağlamak amacı ile yapılır. Cilt üzerindeki koyu lekeler aşamalı olarak solabilir. 

KYRİOTERAPİ 

Kriyoterapi, sıvı nitrojen ile koyu renkli bölgeyi dondurup, sorunlu cilt hücrelerinin zarar görmesini sağlayıp, cildin iyileşme sürecinde yavaş yavaş lekeyi daha açık renge dönüştürmesi için uygulanan işlemdir. 

DERMOKOZMETİK KREM

Hidrokinon aktif maddesine sahip dermokozmetik kremler cildin melanin üretmesini önler. %3-4 civarı bir güce sahiptir bu kremler.

KOCAKARI UYGULAMALARI 

Uzak durulması gereken uygulamalardır. Kesinlikle önermediğimiz yöntemler. 

KOZMETİKLER 

Koyu lekeleri yok etmek ya da açmak gibi bir etkileri olmasa da kozmetikler ile sorunlu bölge örtülebilir. 

RİSK FAKTÖRLERİ

Herkeste koyu lekeler oluşabilir. Risk faktörünü arttıran durumlar,

 • Güneşe maruz kalma
 • Gebelik
 • Akne, egzama veya sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları
 • Cilt travması veya yaralanması
 • Pigmentasyonu artıran ilaçlar
 • Karaciğer hastalığı
 • Şeker hastalığı

ÖNLEMLER

Ciltte koyu leke oluşumunu her zaman önlemek olası değildir. Örneğin hamilelik sırasında melazmaya yol açabilecek hormonal değişimler önlenemez. 

Ancak koyu leke oluşumunu olasılığını azaltmak ve koyulaşmaları önlemek için yapabileceğimiz şeyler de var. 

 • Çok güneşli bir hava olmasa bile her gün en az 30 Faktör cilt kremi kullanın
 • Geniş siperli bir şapka ve güneş gözlüğü kullanın. 
 • Sivilce ve iltihap oluşumları söz konusu olduğunda tedavi olun. 
 • Güneş ışınlarının en güçlü olduğu sabah 10 ile akşam 4 arası güneş ışığından kaçının. 

DOKTORA GİTSEM Mİ? 

Söylediğimiz gibi leke oluşumu çoğu zaman zararsızdır. Kimi durumlarda melanoma denilen bir cins deri kanseri ile koyu lekeler karıştırılabiliyor. 

 • Ani leke oluşumunda
 • Kaşınan koyu lekelerde
 • Kanayan koyu lekelerde
 • Karıncalanan lekelerde
 • Hızlı renk ve boyut değişen lekelerde 

Daha sonra cilt rahatsızlıklarından, melanoma ve diğer cilt kanserlerinden yüzeysel de olsa söz edeceğiz. 

Hepinize sağlıklı günler dileriz. Genel olarak cilt lekelerinden nasıl kurtulacağınızı anlatmaya çalıştık. Yine de aklınıza takılan bir şey olursa, bize telefon edebilir, e posta atabilir, sosyal medyadan yazabilir ya da kliniğimize uğrayıp kahvemizi içerken sorabilirsiniz.

Bu yazının tüm telif hakları Clinic Ephesus’a aittir.

Web sitesinde yer alan herhangi bir içerik, yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. Web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

0506 999 10 11
Konuşma Başlat
1
Merhaba, bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.