LAZER İLE DÖVME SİLME

Çok büyük hevesle yaptırdığınız dövmeden sıkıldınız mı? Müşterileriniz, yeni işe başlayacağınız işyerindeki patronlarınız dövmeye sıcak bakmıyor mu? Dert etmeyin!


Clinic Ephesus diğer tüm hizmetleri gibi, lazer ile dövme hizmetini de hijyenik alanda, uzman kadrosu ile gerçekleştiriyor. İsterseniz önce bu konuda sık sorulan soruları yanıtlayalım.


LAZER İLE DÖVME SİLDİRME NEYE MAL OLUR?


Fiyatlandırmada dövme boyutu ve cilt tipi belirleyici unsuru oluşturuyor. Özel ekipman ve konu hakkında eğitim almış çalışan gerektiren bu uygulama için klinik ziyareti ile ücretlendirmeyi öğrenebilirsiniz. Dövme boyutu, renk çokluğu ve cilt tipinize göre birden fazla seansta işlem uygulanması gerekebilir.
İşlem öncesinde süreç ve sonrası hakkında detaylı olarak bilgilendirileceksiniz. İstemediğiniz dövmenizden kurtulacaksınız, bu her kuruşuna değer bir işlem.


DÖVMEMİN SİLİNMESİ NE KADAR SÜRER?


Dövme silinmesi, dövme sahibinin cilt tipi ve dövmenin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Kişiden kişiye, dövmeden dövmeye değişir. Kirby-Desai Çizelgesi adı verilen bir yöntemle yapılacak işlem için süreç belirlenebilir.


Özetle Kirby-Desai Çizelgesi;

 • • Hangi Fitzpatrick deri tipine sahipsiniz?
 • • Dövmede katman var mı? (Cover ya da Cover up tabir edilen örtücü dövme mi?) • Dövmenin yeri
 • • Mürekkep renkleri
 • • Mürekkep miktarı (canlı bir dövme mi?)
 • • Dövme öncesi yara izi var mı?


Kimileri özel bir gün öncesi (düğün, askerlik, iş görüşmesi vb) dövmelerini sildirmek isteyebiliyor, birden fazla seans gerekebileceğini düşünerek hareket edin.


Eğer dövmeniz tek seansta silinemeyecek büyüklükteyse, seanslar arasında bir süre cildin dinlenmesi ve mürekkebi atmasını beklemek gerekir. Cilt tipi koyulaştıkça bu süre uzayabilir. Peki, sizin cilt tipiniz hangisi?


CİLT TİPİM HANGİSİ?
Evet hepimiz deri rengimizi biliriz ama 6 ayrı tip cilt tipinden hangisine sahibiz? Fitzpatrick Çizelgesi ile bunu öğrenmemiz mümkün. Aşağıdaki sınıflardan size en çok uyanı seçin.


Fitzpatrick Tip 1
Deri Rengi (güneşe maruz kalmadan önce): Fildişi
Göz Rengi: Açık mavi, açık gri ya da açık yeşil.
Doğal Saç Rengi: Kızıl ya da açık sarı
Güneş Reaksiyonu: Asla bronzlaşmaz, hep yanar, soyulur. Çil oluşur.


Fitzpatrick Tip 2
 Deri Rengi (güneşe maruz kalmadan önce): Solgun
Göz Rengi: Mavi, gri ya da yeşil.
Doğal Saç Rengi: Sarışın
Güneş Reaksiyonu: Genelde çillenir, yanar, soyulur. Nadiren bronzlaşır.


Fitzpatrick Tip 3
Deri Rengi (güneşe maruz kalmadan önce): Beje yakın, altın tonları. Göz Rengi: Fındık, açık kahve
Doğal Saç Rengi: koyu sarı, açık kahve.
Güneş Reaksiyonu: Çillenebilir, yanabilir, kimi zaman bronzlaşır.


Fitzpatrick Tip 4
Deri Rengi (güneşe maruz kalmadan önce): Zeytin, açık kahve
Göz Rengi: Koyu kahve
Doğal Saç Rengi: Koyu kahve
Güneş Reaksiyonu: Pek çillenmez nadiren kızarır, daha çok bronzlaşır.


Fitzpatrick Tip 5
Deri Rengi (güneşe maruz kalmadan önce): Koyu kahve
Göz Rengi: Koyu kahveden siyaha doğru
Doğal Saç Rengi: koyu kahveden siyaha doğru
Güneş Reaksiyonu: çok nadir çillenir, asla kızarmaz, hep bronzlaşır.


Fitzpatrick Tip 6
Deri Rengi (güneşe maruz kalmadan önce): Koyu ve en koyu kahve
Göz Rengi: Siyaha yakın kahve
Doğal Saç Rengi: Siyah
Güneş Reaksiyonu: asla çillenmez, asla kızarmaz, her zaman bronzlaşır.


LAZER İLE DÖVME SİLDİRMEK CANIMI YAKAR MI?
Şimdiye kadar hizmet verdiğimiz kimse acıdan şikayetçi olmadı. Bunda Clinic Ephesus olarak uluslararası kaliteye sahip ekipman ve konusunda uzman kadro çok etkili. Dövme yaptırdığınız sırada hissettiğinizden daha az bir acı hissedebilirsiniz. Sonuçta katlanılmayacak bir acı söz konusu değil. Konforlu ortamda tamamen size odaklanmış bir uzmanın yanında güvende olacaksınız.


İZ KALIR MI?
En çok sorulan sorulardan biri de lazer ile dövme silinmesi sonrasında iz kalıp kalmayacağı. Gayet doğal bir soru, sonuçta sağlığınız söz konusu. Önerimiz merdiven altı tabir edilen noktalardan uzak durmanız olacaktır. Lazer kullanımı konu hakkında eğitimli kişilerce yapılmalıdır. Eğer dövmenizin olduğu alanda eski bir yara izininiz varsa o iz orada durmaya devam edecektir. Normal şartlarda, işlem sonrası bakımınıza ve kişisel temizliğinize özen gösterirseniz, dövme sildirme sonrasında problem yaşama olasılığınız çok düşük.


DÖVMEMİN BİR BÖLÜMÜNÜ SİLDİREBİLİR MİYİM?

Elbette. Özellikle isim içeren dövme sahiplerinden (tahmin edebileceğiniz nedenlerle) bu tip talepler geliyor. Dövmeninizin tamamını silebileceğimiz gibi, bir bölümünü silebiliriz ya da üzerine yeni dövme (cover, cover up) için silikleştirebiliriz.


YAN ETKİSİ VAR MI?
Her müdahale bir parça yan etki riski taşır. Gözünüzde büyültülecek bir şey yok. Lazer ile dövme sildirmede en sık karşılaşılan yan etkileri şöyle sıralayabiliriz;

 • • Kızarıklık
 • • Deride hassasiyet artışı • Şişme
 • • Kabarcık oluşumu
 • • Kabuklanma
 • • Morarma
 • • Deride koyulaşma

Eğer işlem sonrası bakıma ve kişisel temizliğinize özen gösterirseniz tüm yan etkiler kısa sürede yok olacaktır. Kızarıklık, şişme ve hassasiyet bir iki günde geçer. Kabarcıklar işlemden 24 saat sonrasına kadar belirebilir, kimi zaman endişelendirecek kadar yoğun gözükseler de gayet normaldir bu durum. Morarma, kabuklanma, deride renk değişimi de cilt yapınıza göre bir hafta on gün kadar sürebilir. Dövme silme işlemi sonrasında, silinen alanı güneş ışığından korumanız gerekir.


LAZER DÖVMEYİ NASIL SİLİYOR?
Bu da en az sorulan soru! Hiç mi merak etmiyorsunuz? Çoğu kişi lazerin dövmedeki boyayı yakarak deri dışına attığını düşünüyor.
Eğer basitçe anlatmak gerekirse, lazerle dövme silme işlemi şöyle oluyor.
Lazerin her bir “tık”ı cildinize ışık enerjisi gönderir, dövmede bulunan farklı renkler için farklı ışık boyları kullanılır. Bir bütün olarak bulunan dövme mürekkebi enerjiyi emdiğinde küçük parçalara ayrılır, parçalara ayrılan boya tekrar enerji ile karşılaştığında iyice küçülür. İşlem sonrasındaki günlerde bağışıklık sisteminiz boyayı derinizin altından dışarıya atar. Her seansta dövme boyası parçalanır ve yok olur.


Dilimiz döndüğünce lazer ile dövme silme konusunda en çok sorulan soruları burada yanıtladık. Yine de aklınıza takılan bir şey olursa, bize telefon edebilir, e posta atabilir, sosyal medyadan yazabilir ya da kliniğimize uğrayıp kahvemizi içerken sorabilirsiniz.


Bu yazının tüm telif hakları Clinic Ephesus’a aittir.
Web sitesinde yer alan herhangi bir içerik, yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. Web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

0506 999 10 11
Konuşma Başlat
1
Merhaba, bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.