SELÜLİT HAKKINDA DOĞRU SANDIĞINIZ YANLIŞLAR

İnternet harika bir bilgi kaynağı olsa da araya sızan kimi yanlış bilgiler doğrularından daha hızlı yayılıp halkları yanıltıyor. Örneğin Facebook sayfalarında, Instagram’da sık sık gördüğümüz saçma sapan şiirimsi şeylerin altına Can Yücel imzası ve görseli ekleniyor ve hemen herkes bu saçmalıkların Can Yücel’e ait olduğunu düşünüyor. Tıbbi konularda da durum vahim, kalp krizi geçiren kişi öksürürse kurtuluyormuş, felç geçiren kişi bacağına iğne batırırsa felç duruyormuş falan! Hep saçma, akıl dışı “bilgiler” internette var olacak. Önerimiz bilgiyi kontrol etmeden, bir uzmana danışmadan paylaşmayın, uygulamayın. Neyse, konumuz selülit!

Selülit

NEDİR BU SELÜLİT? 

Selülit cildin çukurlu, topaklı, pütürlü bir görünüme sahip olmasına verilen bir ad. Kalça ve baldırlarda gözlenir ama zamanla vücudun farklı yerlerinde de oluşabilir. Yağ odacıklarının bağ dokusuna doğru itilmesi ile, deri altı bölgesinde aşırı ve düzensiz yağ yığılması ile oluşur. Bu sorunlu noktalarda yağ blokajları olduğu için kan dolaşımı yavaş olur. Aslında kabaca özetlersek yağ üretme görevinde olan alfa reseptörlerinin, yağ parçalamaktan sorumlu beta reseptörlerinden çok daha fazla olmasıdır. 

NEDEN SELÜLİT OLUŞUR? 

Birçok faktör bu oluşuma neden olabilir. Yiyecek içecek alışkanlıkları, genetik ve hormonal nedenler, giyim alışkanlıkları. Başlık altında inceleyelim:

HORMONAL ETKENLER VE YAŞ 

Östrojen, insülin, noradrenalin, tiroid hormonları ve prolaktinin selülit gelişiminde etkin rol oynadığı kanısı yaygın. Menopoza yaklaştıkça östrojen hormonu azalır ve cildin altındaki bağ dokusuna kan akışı da azalır. Kan hücrelerimize oksijen taşıdığı için düşük dolaşım az oksijen demektir. Daha az oksijen, daha az kollajen üretimi demektir. Östrojen seviyesi düştükçe yağ hücreleri büyür. 

Yaşlandıkça cildin esnekliği, elastik yapısı bozuma uğrar, bu bozum da selülit gelişimi için gerekli ortamı hazırlar. 

GENETİK ETKENLER

Etnik köken, metabolizma hızı, deri tipi, yağ dağılımı selülit oluşumunda etkendir. 

BESLENME VE YAŞAM TARZI

Toksinler selülite neden olmaz ama sağlıklı beslenme risk azaltır. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme selülit görünümünü azaltabilir. Aşırı yağ tüketimi, karbonhidrat temelli beslenme, aşırı tuz tüketimi, az lifli beslenme selülit oluşumunu hızlandırır. Ayakta uzun süre duran, sigara içen, tek pozisyonda duranlarda selülit daha sık rastlanır. 

Selülit genelde 25 yaş sonrasında gözlense de daha gençlerde de rastlanır. Aşırı yağlı kadınlarda sıklıkla karşılaşılsa da fit kişilerde de gözlenir. 

Dar iç çamaşırları, kan akışını engelleyen külotlu çoraplar selülite davetiyedir. 

Uzun süreli, yüksek topuklu ayakkabı kullanımı da etken olarak görülmektedir. 

ÇÖZÜM

Nedeni tam olarak bilinmeyen bir şeyin çaresi de net değildir. Örneğin Liposuction ve diyet bağ dokusunu etkilemediği için selüliti gidermez. Bir takım ağız yoluyla alınan (üzüm çekirdeği özütü, gingko biloba, kafein vb) özütler de işlevsel değildir. Yağ alımını azaltırsanız dokuları iten daha az yağa sahip olursunuz, sağlıklı beslenip egzersiz yaparak olumlu bir adım atabilirsiniz. 

2015 yılında yapılan araştırmalar bireysel yapılan birçok işlemin etkisiz olduğunu göstermiştir. Clinic Ephesus uzmanı, ücretsiz cilt analizi sonrasında hangi yöntemleri ne kadar süre ile uygulayacağına ve kaç seans süreceğine karar verir ve sizi bilgilendirir. 

Uygun olduğunuzda Alsancak’tan geçerken bir kahvemizi için, sohbet edelim, uzmanlarımız sizi daha detaylı bilgilendirsin. Sağlıklı günler dileriz. 

Bu yazının tüm telif hakları Clinic Ephesus’a aittir.

Web sitesinde yer alan herhangi bir içerik, yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. Web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

0506 999 10 11
Konuşma Başlat
1
Merhaba, bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.